Dietní stravování

VAŘÍME A PEČEME PRO VÁS TAKÉ BEZ LEPKU

V našich školních kuchyních pro Vás mimo běžných pokrmů vaříme také pokrmy bezlepkové.

O bezlepkovém jídelníčku se, prosím, informujte u vedoucí stravování:
Lenka Křížová, tel.: 733 128 961, e-mail: krizova@stredni-skola.eu

V této části budete moci najít recepty z naší školní kuchyně, které pro Vás rádi připravujeme.

RECEPTY BEZ LEPKU

Pizza bez lepku
1 balení směsi na pizzu zn. SPAR free from
, 200 ml vlažné vody, 25 g čerstvého droždí, 30 ml oleje

Ingredience na těsto: drcená rajčata, alespoň 2 druhy sýrů, bezlepkovou šunku, slaninu, rajčata, koření oregano, olivy

Ze směsi, vody, droždí a oleje připravíme hladké těsto, které necháme v teple asi 20 minut vykynout. Z těsta vykrajujeme malé připraví těsto kousky, ze kterých vytvoříme placku, kterou rozložíme na pečící papír. Povrch potřeme rozdrcenými rajčaty, smíchanými s olejem, oregánem a drceným česnekem. Obložíme šunkou, sýry, rajčaty a dalšími dobrotami. Necháme chvíli v teple kynout a pečeme v troubě vyhřáté na 200 °C asi 15 minut.

Vepřový guláš   
        

Suroviny: vepřové maso, 5 středních cibulí, 3 lžíce oleje, špetka soli, pepř, sladká paprika, pálivá paprika, 1 lžička drceného kmínu, špetka chilli, 2 stroužky česneku,4 střední brambory

Příprava
Cibuli nakrájíme na kostičky a dáme na olej do hrnce zesklovatět. Maso nakrájíme na kostičky a dáme do misky a přidáme veškeré koření, prolisovaný nebo najemno nakrájený česnek a promícháme v misce. Na cibuli dáme maso, přiklopíme a necháme vypustit z masa šťávu,  podlijeme a necháme povařit, poté ještě jednou podlijeme a do třetice podlijeme vodou. přidáme nakrájené brambory na kostičky a vaříme tak dlouho, dokud brambory nezměknou.

Štěpánská pochoutka           

Suroviny: 250 ml smetany ke šlehání ,4 ks kuřecích řízků (popř. vepřových), 1 kg syrových brambor, pepř, sůl, olej

Příprava:
Oloupané syrové brambory nakrájíme na plátky o tloušťce cca 0,5 cm. Řízky mírně naklepeme, osolíme, opepříme a zprudka osmažíme z obou stran na pánvi na oleji. Maso přendáme na mírně olejem vymaštěný hluboký plech a překryjeme bramborami. Brambory postupně skládáme v jednotlivých vrstvách a vždy každou vrstvu posolíme. Na konce vše zalijeme smetanou. Vložíme do předehřáté trouby a pečeme při 190 – 200 stupňů Celsia zhruba 60 minut.

Pangasius v hořčičné omáčce  
       

Suroviny: pangasius či jiná vykostěná ryba, olej, menší cibule, 2 bobkové listy, 5 kuliček nového koření, rýžová mouka, 2 lžíce plnotučné hořčice, sůl a cukr

Příprava
Postup přípravy: Na oleji necháme zesklovatět cibulku spolu s bobkovým listem a novým kořením. Zaprášíme rýžovou hladkou moukou (popřípadě jinou bezlepkovou moukou), zalijeme trochou vody, necháme povařit. Vmícháme 2 lžíce hořčice, podle potřeby dochutíme solí a cukrem. Lehce osoleného pangasia osmahneme na oleji zvlášť, při servírování přelijeme omáčkou.

Ryba na zázvoru  
     

Suroviny: 500 g filetu ze sladkovodní ryby, svazek naťové cibulky, asi 5 cm čerstvého zázvoru, 3 lžičky sojové omáčky, 1/2 sklenice světlého piva, 3 lžíce medu, sůl, pepř, citron

Příprava
File asi 3x nařízneme ostrým nožem. Potřeme solí a pepřem. Cibulku nakrájíme, zázvor nastrouháme. Pivo rozmícháme s medem a sojovou omáčkou. Rybu dáme do pekáčku, zalijeme pivem, posypeme cibulkou a zázvorem. Dáme do trouby vyhřáté na 200°C. Pečeme přibližně 25 minut. Na talíři obložíme slabými plátky citronu.

Filé s bylinkami                     

Suroviny: 1/2 kg filé, 2 lžíce másla, 2 cibule, stroužek česneku, 1/2 lžičky sušeného estragonu, špetka drceného tymiánu, sůl, pepř, 5 lžic rozdrcených kukuřičných lupínků na posypání, tuk

Příprava
Do tukem vymazaného pekáče uložíme plátky ryby, na másle osmahneme cibuli a prolisovaný česnek, vmícháme bylinky, sůl a pepř. Směs přidáme k rybě a 10 – 20 minut opékáme. Nakonec posypeme kukuřičnými lupínky.

Zeleninové karbanátky                     

Suroviny: Na asi 20 malých karbanátků: 10dkg jáhelných vloček, mrkev, celer, petržel, cibule, medvědí česnek, 2 vejce, bezlepková mouka, sůl, kukuřičná strouhanka, sádlo na smažení

Příprava
Zeleninu nakrájíme na malé kostičky nebo nahrubo nastrouháme. Ve slané vodě ji uvaříme na skus. Můžeme přidat BIO bujón. Uvařenou zeleninu včetně vývaru nalijeme k vločkám, přidáme nakrájený čerstvý medvědí česnek (nebo petržel, pórek, jarní cibulku), 2 vejce, osolíme a zamícháme. Necháme odstát, vychladnout a nabobtnat vločky. Pokud je těsto řídké, zahustíme ho bezlepkovou moukou nebo krupicí. Poté lžící nabíráme těsto a tvarujeme karbanátky, které obalujeme v kukuřičné strouhance. Smažíme na rozpáleném sádle dozlatova. Podáváme s bramborem nebo bramborovou kaší.  Nezapomeneme na zeleninový salát.

Placky z červené čočky       

Suroviny: 1 hrst červené čočky loupané, 1/2 mrkve, 1 vajíčko, trochu mléka, 1PL pohankové mouky, 1PL Jizerky, sůl dle chuti, sekaná petrželka a ostatní koření též dle chuti

Příprava
Mrkev oloupeme a nastrouháme najemno. V hrnci přivedeme vodu k varu a nasypeme do ní čočku s mrkví a necháme chvilku povařit (cca 10minut). V misce si zatím rozmícháme vajíčko s mlékem a pohankovou moukou, osolíme a přidáme koření. Po uvaření čočky slijeme přebytečnou vodu a vmícháme do připravené směsi. Na konec přidáme Jizerku a vše dobře promícháme. Směs by měla mít stejnou konzistenci jako těsto na bramboráky. Poté smažíme na větším množství oleje.

Bezlepkové cukeťáčky         

Suroviny: 1menší cuketa,  1vajíčko, sůl dle chuti,  2PL pohankové mouky,  250 ml mléka,  2Pl nasekané čerstvé petrželky

Příprava:
Cuketu nastrouháme – půl najemno, půl nahrubo, přidáme zbytek surovin, pohankovou mouku  přidáváme až do konzistence bramborákového těsta, smažíme ve větším množství oleji z obou stran na lívanečníku.

Bezlepkové placičky             

Suroviny: 1 velký brambor, 1 velká mrkev, 3 vrchovaté lžíce cizrnové mouky, 1/2 lžičky soli, 10 lžic sojového mléka, 5 lžic mraženého hrášku, 5 lžic mražené kukuřice, 3 žampióny, 1/2 lžičky kari koření, olej na smažení

Příprava
Oloupané brambory a mrkev nastrouháme, přidáme  hrášek a kukuřici, nakrájené žampióny, 3 vrchovaté lžíce cizrnové mouky, sojové mléko, sůl a kari. Dobře promícháme. Na oleji smažíme  placičky, necháme okapat na papírovém ubrousku. Podáváme s bramborovou kaší a zeleninou nebo zeleninovým salátem.

Špagety se špenátem           

Suroviny: 500 g kukuřičných špaget, 150 g listového špenátu ,150 g žampiónů, 200 g šunky, 4 vejce, 100 ml mléka, 1 cibule, 50 g másla, sůl, 150 g sýra na strouhání

Příprava
Špagety uvaříme, špenát krátce podusíme, žampióny osmahneme na cibulce. Do vymazané formy dáme vrstvu špaget, špenátu, žampiónů a šunky nakrájené na kostičky. Dále opět vrstvu špaget, špenátu, žampiónů a šunky. Nakonec vrstvu špaget. Zalijeme vejci rozšlehanými v mléce. Vložíme do trouby vyhřáté na 200 st. Celsia a pečeme. Ke konci pečení poklademe plátky másla, posypeme strouhaným sýrem a dopečeme dozlatova.


Tvarohové knedlíky
  

Suroviny: 250g tvarohu polotučný, 4 polévkové lžíce  pohankové krupice, 1 vajíčko

Příprava: Všechny suroviny zpracujeme a necháme asi 1 hodinu odpočívat, pak uděláme malé knedlíčky asi 5cm velké a dáme je vařit do osolené vody. Musí jen mírně vařit asi tak na 10 min. Až vyplavou nahoru, vyndáme je a podáváme s rozmačkanými jahodami s cukrem a rozpuštěným máslem nebo nějakým jiným ovocem. Dobré jsou i se skořicí s cukrem.

Rýže s mrkví a dýni  

Suroviny: 2 šálky rýže, 1 velká mrkev,  olivový olej, 1 malá cibule, 1/2 sáčku mraženého hrášku, 2 brambory, 8 lžic sterilované dýně, ochucovadlo – maggi harmonie chuti, ap., dnes už se dají koupit bez konzervačních přídavků a “ Eček“

Příprava: Rýži uvaříme v osolené vodě. Na pánvi na olivovém oleji orestujeme nastrouhanou mrkev a brambory, přidáme jemně nakrájenou cibuli, hrášek, zalijeme troškou nálevu z dýně, promícháme a dusíme pod pokličkou. Asi po 15 minutách přidáme kostičky dýně. Když je zelenina měkká,  přidáme uvařenou rýži, promícháme, dochutíme a podáváme.

Květákové placky     

Suroviny: květák, cibule, olej, 2 vejce, bezlepková mouka (jizerka), mléko, sůl, pepř

Příprava
Květák rozebereme na růžičky, uvaříme v osolené vodě a zcedíme. Nakrájenou cibuli osmahneme, přidáme květák, sůl, pepř, (podle chuti česnek ). Chvíli osmažíme a vypneme.
Do ochladlého květáku dáme 2 žloutky, 2-3 lžíce mouky, asi 1dcl mléka, zamícháme.
Nakonec přidáme sníh ze 2 vyšlehaných bílků a lehce promícháme. Smažíme na rozpáleném oleji po  obou stranách. Podáváme s vařenými brambory nebo jen se zeleninou.

Jáhlový nákyp           

Suroviny: 25 dkg jahel, 1 litr mléka, 3 vejce, 2 – 3 lžíce mletého cukru, trochu soli, 1/8 másla, jablka, švestky, meruňky

Příprava
Jáhly důkladně propláchneme horkou vodou (jinak jsou hořké), vsypeme do osoleného vřelého mléka a vaříme dokud nezačnou pukat (asi 10 minut). Pak vmícháme cukr, přikryjeme a necháme bobtnat. Do vlažných jahel vmícháme žloutky, kostičky jablek a sníh z bílků. Urovnáme do vymazaného pekáčku, poklademe plátky másla a pečeme v troubě předehřáté na 180O C asi 30 – 40 minut (podle výšky těsta). Pokud dáváme do nákypu švestky nebo meruňky, dáme polovinu směsi, poklademe ovocem a přikryjeme druhou polovinou.

Pirožky s mletým masem     

Suroviny: 25 dkg másla nebo Hery, 25 dkg tvarohu (kostka), 25 dkg mouky bez lepku, 1 lžička soli, 30 – 40 dkg mletého masa (kuřecí, krůtí), 1 cibule, 2 stroužky česneku, kousek pórku, 1 lžička soli, 1 lžička provensálského koření, 1 lžička vegety, 1 malý rajský protlak, 2 lžičky maizeny, trochu oleje, 1 vejce na potření, sezamové semínko

Příprava
Na oleji osmažíme cibuli, přidáme nakrájíme pórek a nasekaný česnek. Po chvíli přidáme maso, protlak, sůl, vegetu a provensálské koření. Rychle restujeme, až se šťáva odpaří.
V troše vody rozmícháme škrob, směs zahustíme a necháme vychladnout. Do mouky rozmíchané se solí přidáme tvaroh a nasekané máslo. Rychle zpracujeme těsto (pokud je tvaroh tuhý, přidáme žloutek). Těsto po částech rozválíme, vykrájíme kolečka, dáme na každé trochu náplně, přehneme a okraje stiskneme. Dáme na vymazaný plech, potřeme vejcem, posypeme sezamem a pečeme v troubě předehřáté na 200ºC asi 15 minut dozlatova.

Polévka z červené řepy

Suroviny: 2 velké červené řepy, 2 brambory, 1 cibule, 1 střední mrkev, 1/2 lžičky majoránky, špetka mletého nového koření, 1 velký bobkový list, sůl, špetka cukru, olej, bylinky na zdobení – např.libeček, petrželka nebo pažitka, zakysaná smetana

Příprava
Ve větším hrnci orestujeme na oleji nakrájenou cibulku, přidáme nastrouhanou mrkev a červenou řepu a chvíli restujeme, přidáme na malé kostičky nakrájené brambory, koření a zalijeme 1a1/2 l vody, vaříme asi 30 minut. Dochutíme solí, případně cukrem. Na talíři zdobíme kopečkem zakysané smetany a nasekanými  bylinkami.

Slavnostní čočková polévka             

Suroviny: 300g čočky, 2 drobně pokrájené cibule, 1/4 menšího celeru, 2 větší brambory, sůl, bobkový list nebo bazalka, 300g ananasu, trošku tuku pod cibulku.

Příprava: Na tuku orestujeme cibulku,přidáme na velmi jemné nudličky nakrájený celer a na kostičky nakrájené brambory.Zalijeme troškou vody a chvíli dusíme. Přidáme čočku, bobkový list nebo bazalku, zalijeme 1 l až 1 1/2 l vody a vaříme. Solí dochutíme až nakonec. Ananas nakrájíme na malé kostičky a podle počtu porcí rozdělíme na talíře. Přelijeme vroucí polévkou a podáváme zdobené lístečkem bazalky.

Dýňová polévka                    

Suroviny: 1 střední dýně hokkaidó, 2 cibule, hrnek mléka, kousek másla, kysaná smetana, 1 lžíce cukru, sůl, pepř, muškátový oříšek, voda

Příprava
Kartáčkem očistíme dýni a nakrájíme na kostičky. Cibuli nakrájíme nahrubo a na másle necháme zesklovatět. Pak přidáme do hrnce dýni, osmahneme. Poté podlijeme vodou, přiklopíme pokličkou a necháme dusit, když dýně trochu změkne, přidáme mléko nebo smetanu a uvaříme úplně do měkka. Přidáme lžíci cukru, sůl, pepř a špetku muškátového oříšku. Rozmixujeme ponorným mixérem a v případě, že je polévka příliš hustá, zředíme vodou nebo mlékem (smetanou). Dochutíme šťávou z citronu a na talíři ozdobíme zakysanou smetanou, případně opraženými dýňovými semínky. Skvělé je zakousnout k polévce opečenou bílou bagetku. V luxusní záležitost se polévka promění, zakápneme-li ji na talíři lanýžovým či dýňovým olejem.

Pečený květák                      

Suroviny: 1 květák, 4 lžíce olivového oleje, 1/2 lžičky kurkumy, 1/2 lžičky mořské soli, 2 špetky pepře

Příprava
Omytý květák rozdělíme  na malé růžičky. Dáme  na plech, posypeme kurkumou, solí a pepřem. Pokapeme olejem, promícháme  a pečeme  v troubě na 200°C přibližně 40 minut. Občas při pečení promícháme. Podáváme  jako přílohu nebo samostatně se zeleninovým salátem.

Kuře na zelí    

Suroviny: 1 kuře , sůl, oblíbené koření nebo jen grilovací koření. Ochutíme jak kdo má rád, 500g kysaného zelí, olej

Příprava
Na dno pekáčku dáme kysané zelí, na zelí rozložíme naporcované okořeněné kuře, zakápneme olejem, trošku podlijeme vodou a pečeme do zlatova v troubě. Podáváme s bramborem.

Králík na olivách                    

Suroviny: 8 kousků králíka, 2 sklenky červeného vína – sladší je nejlepší, 1 plechovka loupaných rajčat, 150 g vypeckovaných oliv, 2 větvičky čerstvého rozmarýnu, 4 stroužky česneku, olivový olej, sůl

Příprava
Ve větším hrnci rozehřejeme větší množství olivového oleje, vložíme do něj osolené kousky králíka a zasypeme je nasekaným česnekem a rozmarýnem. Maso osmahneme ze všech stran. Přendáme do pekáčku, přidáme červené víno, zakápneme olejem, přikryjeme a dáme dusit do trouby na 30 minut. Pak přidáme okapaná rajčata, nakrájené olivy, dle chuti dochutíme a dusíme až je maso měkké.

Cuketové  lasagne                

Suroviny: 1 středně velká cuketa,2 menší lilky, 3 rajčata, 4 vejce, 1/2 kg mletého drůbežího masa, 150ml smetany, 4 snítky tymiánu, sůl, pepř, 2 stroužky česneku, 4 větší vařené oloupané brambory, máslo na pekáček, bezlepková strouhanka, 200ml bílého jogurtu, kukuřičný škrob – asi 3 lžičky

Příprava
Maso dobře našlehejte s asi 1/4 l studené vody, dochuťte solí, pepřem, utřeným česnekem, jemně nasekanými lístky tymiánu, přidejte 2 vajíčka a promíchejte. Cuketu a lilek omyjte a nakrájejte na tenké plátky. Pekáček vymažte máslem a dobře vysypte strouhankou. Na dno naskládejte plátky brambor, na to část mletého masa, část cuket a plátky rajčat,  lehce osolte. Přelijte smetanou a pokračujte – mleté maso, lilek, zbytek mletého masa, lilek, cuketa. Pečte asi 40 minut při 180°C. Jogurt smíchejte se 2 vejci a kukuřičným škrobem, můžete dochutit. Přelijte lasagne a dopečte při 200° C.

Granátová drůbeží játra                    

Suroviny: 500g drůbežích jater, 3 stroužky česneku, 1 malá sterilovaná feferonka, 1 bobkový list, 4 lžíce kečupu, 2 dl olivového oleje, svazek zelené petrželky, 2 granátová jablka, sůl

Příprava
Do misky dáme rozmačkaný česnek, olej, petrželku vcelku, abychom jsme ji mohli před pečením vyndat, feferonku bez jadérek, bobkový list a játra. Necháme marinovat alespoň 3 hodiny. Trochu oleje slijeme, odebereme petržel a játra s marinádou dáme do zapékací misky, pečeme ve vyhřáté troubě asi 20 minut. Granátová jablka rozpůlíme, vybereme jadérka i se šťávou, přidáme k téměř hotovým játrům, promícháme s kečupem a dopečeme. Solíme nakonec a podáváme s ochucenou rýži.

Těstoviny se šunkou            

Suroviny: 300 g bezlepkových těstovin, 0,2 l smetany ke šlehání (může být i mléko), 200 g sýra na strouhání, 150 g dušené vepřové šunky, 50 g másla, sůl

Příprava
Na másle opečeme nadrobno nakrájenou šunku, zalijeme ji smetanou a přivedeme k varu. Těstoviny uvaříme podle návodu na sáčku, scedíme a smícháme se šunkovou omáčkou. Do těstovin vmícháme také polovinu nastrouhaného sýra. Druhou polovinou sýra posypeme porce na talíři. Můžeme dozdobit zelenou čerstvou petrželkou.

Kapr s mandarinkami

Suroviny: 600 g filetů z kapra, ale klidně můžete použít i jinou rybu, která vám chutná, šťáva z půlky citrónu, šťáva ze 2 větších pomerančů, 3 lžíce oleje a 3 lžíce másla, 3 mandarínky, dochucovadlo do jídel bezlepkové, 3 lžíce bezlepkové mouky, zelená petrželka

Příprava
Filé nakrájíme na porce, pokapeme citronovou šťávou a necháme chvíli stát. Pak posypeme dochucovadlem z obou stran, obalíme v mouce a pomalu opečeme na másle s olejem ze všech stran. Zalijeme šťávou z pomerančů, přidáme 2 oloupané na dílky rozdělené mandarínky a chvíli podusíme, až se šťáva spojí s masem. Na talířích přizdobíme kousky mandarínky a zelenou petrželkou.

Roláda s uzeným lososem               

Suroviny: 200g uzeného lososa, 450g mraženého špenátu, sůl, pepř, 4 vejce, muškátový oříšek, lžičky kopru, 200g tvarohu, 3 lžičky bílého jogurtu, lžička citronové kůry, máslo

Příprava
Špenát podusíme na másle, trošku vymačkáme, přidáme žloutky a sníh z bílků, ochutíme solí, pepřem a muškátovým oříškem. Plech vyložíme pečícím papírem. Na papír poklademe špenátové těsto a pečeme asi 15 minut při 200°C. Tvaroh rozmícháme s jogurtem, citronovou kůrou a koprem. Ochutíme solí, pepřem, můžeme přidat pár kapek citronu. Upečený plát potřeme ochuceným tvarohem, poklademe plátky lososa a stočíme. Zabalíme do folie a dáme na 2 hodiny do lednice.

Recepty jsou, s dovolením, vybrány z internetové bezlepkové kuchařky:
www.bezlepkova-kucharka.cz