Střední škola Vimperk má novou pomůcku pro praktickou výuku – získala komponenty pro sestavení fotovoltaické elektrárny. Žáci elektrotechnických oborů si díky tomu osvojí práci s moderními technologiemi a novinka navíc přispěje k energetické soběstačnosti školy.
„Na střeše školy jsou fotovoltaické panely a panely pro ohřev teplé vody. Fotovoltaické panely používáme my elektrikáři pro výrobu elektrické energie. Na střeše jsou vidět i kabely, které vedou do naší dílny, kde s elektrikou pracujeme,“ ukazuje učitel Daniel Tomášek.
Elektrotechnický obor studuje ve Vimperku například Leontýna Černá. „Studuji obor mechanik elektrotechnik a už mám za sebou tříletý obor elektromechanik pro zařízení a přístroje. Vybrala jsem si to, protože mě baví hrabat se v elektrice, montovat zásuvky. Bavila mě i práce s fotovoltaickými panely na střeše,“ vypráví.
Komponenty fotovoltaické elektrárny škole věnoval místní spolek pro komunitní energetiku. „Chtěli jsme podpořit školu, aby nám tady vyrůstali talenti. Zároveň jsme měli takovou ideu, že by vzniklo demonstrační pracoviště pro školu i celé naše území, kde by se nasimulovala funkce obnovitelných zdrojů,“ říká zástupce spolku Martin Rek.
Podle ředitele Střední školy Vimperk Petra Žuravského nová výuková pomůcka žákům umožňuje sestavit fotovoltaickou elektrárnu a pochopit její princip. „Dostanou do povědomí moderní trendy obnovitelných zdrojů a dá jim to určitě hodně dobrý základ do praxe a pro uplatnění na pracovním trhu,“ myslí si. Energie z darované fotovoltaické elektrárny navíc napájí elektrospotřebiče školy.