Aktuality

Exkurze Pekařství Cais s.r.o. Vlachovo Březí

Poslední lednový den roku 2024 jsme se vydali se  třídou 2.N oboru Podnikání na prohlídku Pekařství Cais ve Vlachově Březí. Vlastně nás sem nalákal student této třídy, který zde pracuje nejen v období prázdnin a absolvoval tu i dva týdny v rámci odborné praxe během studia.

Pekařství působí na trhu již 30 let, nepoužívají se žádné automatické linky. Každý chléb z pekárny Cais se vždy ručně válí. Peče se v pecích s kamenným podkladem. Právě díky tomu má chléb z Pekařství Cais vynikající chuť a silnou křupavou kůrku. Prohlédli jsme si celý proces výroby chleba i bílého pečiva (housek, rohlíků a koblih), od sil s moukou, výroby kvasu, míchání, válení, kynutí, sázení do pece a expedice. Za výrobek, na kterém pekárna takříkajíc vyrostla, lze označit Chalupářský chléb, kterému se díky jeho specifickému tvaru říká také ​„kytička“. Tvar mu dodává karbování – ruční zářezy po stranách každého bochníku. Po vytažení z pece se navíc potírá vodou pro krásnou lesklou barvu a sype kmínem.  Samozřejmě následovala i ochutnávka.  Zpříjemnili jsme si ráno čerstvým pečivem a sladkou koblihou.

Nakonec jsme se dozvěděli  i několik zajímavostí z oblasti účetnictví.

Doufám, že studenti využijí nabyté znalosti při své maturitní zkoušce z Ekonomiky, která již klepe na dveře.

Helena Kolafová